28. mája 2015

Čokoládová torta s Moka šľahačkou


Óooo tak toto je môj miláčik. Čokoládové cesto je jednoznačne moje najobľúbenejšie, chutí ako brownies, potreté čokoládovým krémom, ktorý sa často používa na potretie celej torty a to celé v kombinácii s Moka šľahačkou (pekný názov pre šľahačku s kávou nie :) ?). 
Ja viem je jar mala by som piecť a zverejňovať ovocné koláče, torty, tarty,... . Ale keď je len začiatok jari a ja sa neviem ovocia dojezť. Je mi skrátka ľúto dávať to úžasné, voňavé ovocie do pečenia. Aj keď netreba zabudnúť na skvelú Jahodovo čokoládovú tortu s mascarpone, ktorú som robila pred pár dňami... . 
Čokoládová tortička sa pečie v 2 tortových formách. Nesnažte sa ju piecť v jednej forme, nepodarí sa vám to potom rozrezať na 4 časti. Takto to ide prakticky samo :). A keďže to nie je piškótové cesto s kľudom ho mô    

Ingrediencie:
Korpus:
60g masla
225g hladkej múky
60g kakaa
1 lyžička sódy bikarbóny
štipka soli
170g masla
100g hnedého cukra
3 vajíčka
1 lyžička vanilkového extraktu
300ml kefíru
Čokoládový krém:
240ml šľahačky
15g masla
255g tmavej čokolády (ja som použila moju milovanú Callebaut 54,5%)
Kávovo čokoládový sirup:
100ml vody
1,5 lyžice instantnej kávy
kopcová lyžička cukru
Moka šľahačka:
480ml šľahačky 
2 lyžice cukru (podľa chuti)
4 kopcové lyžičky instantnej kávy (suchej)

2x 24cm tortová forma
180°C

 

Postup:

Korpus:
Trúbu zapneme na 180°C, základňu každej formy vystelieme papierom na pečenie a odložíme ich nabok. 
Do žiaruvzdornej misky dáme čokoládu a položíme ju na hrniec s vriacou vodou, tak aby sa misky nedotýkala vody. Čokoládu necháme takto rozpustiť a odstavíme aby trošku vychladla. 
Do misky preosejeme múku, kakao, soľ, sódu a odložíme. Vo väčšej miske vyšľaháme maslo s cukrom. Po jednom prišľaháme po jednom vajíčka. Pridáme rozpustenú a vychladnutú čokoládu, vanilkový extrakt a zašlaháme. Preosiatu múku na striedačku s kefírom (na 3 krát) zašľaháme do cesta. Cesto rozdelíme do 2 foriem a pečieme 35 minút. Ak sa vám formy nezmestia naraz do trúby, nič sa nedeje, kľudne dajte do trúby najskôr jednu formu a až po jej upečení druhú. 
Čokoládový krém:
Do menšieho kastróla dáme šľahačku s maslo. Privedieme pod bod varu a odstavíme. Do misky si nachystáme čokoládu a cez ňu prelejeme skoro vriacu šľahačku s rozpusteným maslom. Miešame aby sa čokoláda dobre spojila s vriacou šľahačkou, nakoniec primiešame vanilku. Čokoládový krém necháme úplne vychladnúť.  
Sirup:
Do kastrólika dáme vodu a privedieme k varu. Do horúcej vody zamiešame kávu spolu s cukrom. Keď sa cukor rozpustí a káva nie je úplne vriaca prisypeme čokoládu nakrájanú na kúsky. Zmiešame, aby sa čokoláda dobre roztopila, odstavíme a necháme vychladnúť. 
Moka šľahačka:
Šľahačku vyšlaháme spolu s cukrom a instantnou kávou. Nebojte sa pri šľahaní sa káva úplne rozpusti. Vyšlahanú šľšľahačku môžme dať zatiaľ do chladničky. Ak by ste si neboli istý či vám vydrží šľahačka a nerozpustí sa, môžete do nej zamiešať 2 lyžičky agaru.
Skladanie:
Oba korpusy prerežeme na 2 časti. Spodnú časť prvého korpusu potrieme sirupom. Keď sa sirup vstrebe potrieme korpus polovicou čokokrému. Priložíme druhú polku korpusu a potrieme ju znovu kávovým sirupom. Z chladničky vytiahneme moka šľahačku. Viac ako jednu tretinu šľahačky natrieme na korpus. Priložíme prvú polku z druhého korpusu, ktorú potrieme sirupom. Na vsiaknutí sirup natrieme zbytok čoko krému a priložíme posledý korpus. Zbytkom šľahačky potrieme celú tortu aj po bokoch. 

Dobrú chuť
K :)   
 
   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára