5. januára 2015

Peníkové Latte (zdravá verzia)

 
Hmmmmm...... Nemáte tiež pocit, že nám tento rok Vianoce ušli nejak prirýchlo?! Mne Vianoce chýbajú tak veľmi. Vôňa koláčikov, vanilkových rožtekov a perníkov...... Človek, aby na to teraz čakal celý rok. Aj keď taká malá pripomienka v podobe Perníkového Latte vôbec nie je na škodu že :)? 
Recept na ďalšie úžasné Latte nájdete tu. Ak ste si na jeseň robili Tekvicové Latte a zostalo vám ešte tekvicové korenie, kľudne dajte 1 lyžičku tekvicového korenia a pol lyžičky škorice (, alebo jednu- podľa chuti) namiesto všetkého korenia uvedeného v recepte. 

Ingrediencie (zhruba na 4-6 porcii podľa toho, ako budete chcieť sladké Latte):
120ml melasy
30g hnedého cukru
0,5 lyžičky sódy bikarbóny
1-1,5 lyžička zázvoru (kľudne použite perníkové korenie)
1 lyžička škorice (kľudne použite perníkové korenie)


káva
mlieko
zavarovací pohár (najlepší je veľký od uhoriek)

 

Postup:

Všetky ingrediencie dáme do kastróliku (ochutnáme ak chcete kľudne si pridajte korenie) a zahrejeme dokým sa skoro čierna farba nezmení na hnedú. Nezabudneme miešať, aby sa nám melasa nespálila. Hneď, ako bude sirup hnedý a hustý (vareškou vytvoríme cestičku na spodku, keď ňou prejdeme po dne kastróliku s melasou) odstavíme kastrólik a necháme vychladnúť. Prelejeme do zavarovacieho pohára a odložíme. Sirup odstavte krátko po tom ako sa "zväčší". Ak ho po "nabobtnaní" budete dlhšie variť (5 min a viac), po vychladnutí stuhne a pôjde veľmi ťažko nabrať lyžičkou.
Na prípravu Latte si uvaríme kávu, do pohára dáme lyžicu sirupu a ten zalejeme kávou. Sirup dôkladne rozmiešame v káve a zalejeme mliekom a na vrch dáme peničku (recept ako urobiť dobrú peničku na Latte nájde nižšie). 
Po správnosti je postup takýto: v malom pohári zmiešame sirup s kávou. Do pripraveného pohára nalejeme horúce mlieko a na vrch pomaly nalejeme cez bok pohára kávu.   


Ako urobiť penu na Latte:

Budeme potrebovať veľký zvarovacích pohár (od uhoriek). 
Odmeriame si mlieko, aby sme nemali viac ako do polovice zavarovacieho pohára. Mlieko zohrejeme na dosť vysokú teplotu, ale ešte takú aby sme vedeli udržať zavarovací pohári s mliekom v rukách. Mlieko nalejeme do zavarovacieho pohára, ktorý uzavrieme a začneme s ním triasť. Traseme zhruba necelú minútu ale malo by stačiť aspoň 30 sekúnd. 
Horúce mlieko nalejeme na kávu a na vrch dáme pomocou lyžice vzniknutú penu. Posypeme škoricou a kakaom.     

Dobrú chuť
K :)  


Inšpirácia: Starbucks, internet, chuťové bunky, livelovepasta.com

1 komentár: