30. apríla 2015

Čokoládovo peanutbutter koláč (Reese's Cake I.)


Koláč vláčnejší ako brownies, absolútne neskutočne vláčny, plnený arašidovým krémom a celý poliaty veľkou vrstvou čoko ganache. 
Kto nepozná Reese's mal by veeeeeeľmi rýchlo spoznať túto neskutočne dobrú mňamku. Ide o čokoládový košíček, ktorý je celý plnený arašidovým maslom. No totálny návrat do dectva. Pokiaľ viem už sa dajú Reese's kúpiť v Rakúsku. Keď tam pôjdete spomeňte si na mňa a kúpte si aspoň jeden na ochutnanie. Ak máte radi arašidové maslo je to pre vás pomali taká malá čoko- arašidová povinnosť. A zatiaľ kým táto USA dobrota príde na Slovensko skúste tento koláč inšpirovaný Reese's.   

Ingrediencie:
40g kvalitnej čokolády
115g masla
150g hnedého cukru
2 vajíčka
1 lyžička vanilkového extraktu
180g hladkej múky

1 zarovnaná lyžička sódy bikarbóny
45g kakao
štipka soli
240ml kefír
230g Reeses cups (čokoládové košíčky plnené arašidovým maslom) 

Arašidový krém:
170g cream cheese
200g arašidového masla
240ml šľahačky

Čokoládový Ganache:
240ml šľahačky
250g čokolády (ja som použila 53,8% Callebaut)

24cm forma
180°C


Postup:

Zapneme trúbu na 180°C a spodok formy vystelieme papierom na pečenie. 
Čokoládu dáme do žiaruvzdornej misky a položíme na kastról s vriacou vodou aby sa rozpustila. Čokoládu odstavíme a necháme trošku vychladnúť. Maslo spolu s cukrom vyšľaháme do "peny". Po jednom zašľaháme vajíčko a pridáme vanilkový extrakt.  
Múku, sódu, kakao a soľ dáme do misky. Postupne k maslovej "pene" zašľaháme časť múky (sypkú zmes), časť kefíru, časť múky, zbytok kefíru a zbytok múky. Vždy začíname a končíme s múkou. Nakoniec do cesta zamiešame na polky nakrájané košíčky Reese's. Ak ich nemáte urobte si malé kôpky z arašidového masla. Ale naozaj maličké. Ak chcete. Nie je to potrebné je to skôr niečo naviac. Cesto dáme do pripravenej formy a dáme piecť zhruba na 40- 45 minút. Pre istotu si urobte skúšku špajľou. Ak vide bez omrvinky máme dopečené. Korpus dáme na mriežku vychladnúť. 

Arašidový krém:
Cream cheese (v izbovej teplote) vyšľaháme spolu s arašidovým maslo a odstavíme nabok. V druhej miske vyšľaháme šľahačku. Šľahačku postupne zamiešame do arašidového krému. 

Koláč:
Keďže Reese's je plnená čokoláda arašidovým maslom tak som vyrezala z hora kruh zhruba 2 cm od okraju. Stred som vydlabala a naplnila menej ako polovicou krému. Vydlabané kúsky koláču som vrátila a zakryla nimi krém. Zbytkom krému potrieme celý koláč. Koláč dáme do chladničky aby nám krém dobre stuhol.

Čokoládová Ganache:
Do kastróliku dáme čokoládu a zahrievame pod bod varu. Vriacu šľahačku nalejeme na pripravenú čokoládu. Zamiešame, aby sa dobre čokoláda roztopila a spojila so šľahačkou. Ganache necháme vychladnúť na kuchynskej linke dokým nezhustne. Trvá to zhruba 30-45 minút. 

Dokončenie koláča:
Celý koláč lyžicou potrieme Ganache. Skúste doslova nakydať všetku čokoládu na koláč. Čím viac tým lepšie. Nakoniec nebudete nič ľutovať.

Dobrú chuť
K :)
Inšpirácia: www.noemptychairs.me

4 komentáre:

 1. óoooooooo môj bože! toto je môj zhmotnený sen!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. óoooooooo môj bože! toto je môj zhmotnený sen!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D. Presne tak ako pises :). Toto bol aj moj sen. Nech ziju Reese's.

   Odstrániť
 3. Reeses planuju predavat aj na Slovensku?? Kedy??

  OdpovedaťOdstrániť