25. júla 2013

Perník z melasy


Tento perník mám veľmi rada. Robím ho aspoň 4x za rok a to je čo povedať keďže málo, ktorý koláč opakujem viac ako 1x. Ale za tú úžasnú vôňu ho človek musí milovať.
Je v ňom medík a melasa čiže to nie je sladké, ale veľmi zdravé jedlo :). To je u mňa veľká rarita :).


Ingrediencie:
175 g masla
80g tmavého cukru
200g melasy
200g medíku

4 pomleté klinčeky
3 lyžice sušeného zázvoru (korenie)
3-4 lyžica škorice 
275g hladkej múky
40g kakaa
1 lyžička sódy bikarbóny
2 vajíčka
250ml mlieka

Poleva:
220ml šľahačky
lyžička masla
125g čokolády 

3 lyžice marhuľového džemu
rum (podľa chuti)
trochu vody

oriešky, hrozienka, kúsky čokolády (podľa chuti)

20x30cm forma/pekáč
160°C

Postup:

Trúbu predohrejeme na 160°C. Plech vystelieme papierom na pečenie.
Do kastróla dáme maslo, cukor, melasu, medík, korenie. Zahrievame, dokým sa cukor nerozpusti. Ja pri tom stojím a ochutnávam (pozor fúkať inak sa obaríte:) ). A podľa potreby pridávam škoricu, alebo zázvor, alebo klinček. Tu sa držte svojich chuťových pohárikov nie receptu. Naozaj tu platí, čím viac tým lepšie. Potom odstavíme a necháme trochu vychladnúť. Medzitým si v 2 lyžiciach teplej vody roztopíme sódu. Do melasovej zmesi zašľaháme vajíčka, mlieko a sódu. Na vrch preosejeme múku a kakao a zapracujeme do cesta. Zamiešame oriešky a hrozienka a dáme do pripraveného pekáča.
Ja som použila plech 20x30cm, ale ako vidíte na foto perník je dosť vysoký, tak kľudne použite väčší plech. Pečieme 35 - 40minút. Kým sa perník upečie pripravíme si džem. Džem, rum a trochu vody dáme do kastróliku a privedieme k varu. Horúci perník potrieme horúcim džemom s rumom a necháme úplne vychladnúť. 
Do kastróliku dáme šľahačku a maslo. Zahrejeme pod bod varu a prelejeme cez čokoládu. Čokoládu zamiešame aby sa dobre spojila so šľahačkou a necháme vychladnúť, aby poleva zhustla. Polevou natrieme n vychladnutý perník.

Dobrú chuť
K :)


Inšpirácia: Apetit

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára