21. apríla 2015

Lemon Curd


Kto by túto dobrotu v dnešnej dobe Marks & Spencer nepoznal... . Predsa len sa pokúsim ju trošku predstaviť. Ide o citrónový krém, ktorý pochádza z Anglicka. Samotné slovíčko "Curd" označuje niečo ako náš puding, trošku redší (nedrží tvar formičky po vyklopení) a má trošku vanilkovú príchuť. V Ázii sa predáva špeciálny druh z jačieho mlieka, ale všade inde z kravského :). 
Samotný lemon curd sa nemusí vyrábať len z citrónu. Je skvelý z pomaranču, jahôd, malín, manga (to neskúšajte z kupovaného manka na Slovensku). Používa sa namiesto džemu, alebo do tort ako krém, je výborný aj na rôzne koláče. Alebo sa papá ako Nutella na lyžicu a šup do pusy :).  
Z týchto ingrediencii by malo byť zhruba 550- 600ml. Mne samozrejme vyšlo tak 450 plus- mínus. Ale ja ochutnávam v pravidelných intervaloch, a používam na to veľkú lyžicu. A vždy ju zaplním :) . 

Ingrediencie:
180ml citrónovej šťavy
60g cukru (podľa vlastnej chuti)
120g masla (nakrájané na kúsky)
3 vajíčka
3 žĺtka

2 zavarovacie poháre, každý vo veľkosti 300ml.

 

Postup:

Všetko okrem masla dáme do kastróliku a zahrievame na miernom ohni a miešame metličkou, kým nám curd jemne zhustne. Odstavíme a metličkou zašľaháme maslo (nakrájané na kúsky). Kastrólik vrátime späť na mierny oheň miešame, kým úplne nezhustne skoro ako náš puding. Keď zamiešame maslo odporúčam lemon curd ochutnať predsa len ja mám radšej kyslejšiu chuť. Tak si poprípade pridajte cukor podľa vlastnej chuti. 

Dobrú chuť
K :)      

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára