23. júna 2016

Medový krémeš


Krémeš je pomerne veľká Slovenská klasika. Je jedno, či ho spravíte z medových plátov, alebo lístkového cesta , zakaždým je famózny. Pokiaľ nestíhate obe sa dajú kúpiť v potravinách a aj s kupovaným cestom chutí krémeš výborne :). 
Tento recept je vlastne len niečo ako pripomienka pre mňa. Aby som nezabudla ako som ho robila, lebo žĺtkový krém je vážne famózny :).   

Ingrediencie:
4 medové pláty (receptov je na nete veľa, ak sa niekomu do toho nechce určite ich kúpite v každých potravinách)

Žĺtkový krém:
50g kryštálového cukru
2 žĺtka
500ml mlieka
70g Zlatého klasu
20ml rumu
zhruba 80g bielok (z 3 veľkých vajíčok)
50g kryštálového cukru

Šlahačková vrstva
250ml šľahačky (ak robíte z lístkového je možné, že budete potrebovať 2 šľahačky)
30g práškového cukru (alebo podľa chuti)

100g čokolády
85ml šľahačky


Postup:

Pripravíme si 2 pásy medových plátov.
Z cukru, v mlieka, žĺtok a zlatého klasu uvaríme puding. Najskôr dáme všetky tieto ingrediencie do kastróliku a s ručnou šľahaciou metlou (, alebo vidličkou) poriadne zašľaháme a až potom dáme na sporák variť. Varíme na strednom stupni a pravidelne miešame nech sa nezgrcne. Kým sa uvarí puding vyšľaháme si bielka s 50g kryštálového cukru. Do vriaceho pudingu zamiešame rum a vyšľahané bielka. Bielka musia byť veľmi pevné (nesmú sa "topiť") a puding musí byť vriaci, nesmie vychladnúť. Ešte vriaci puding rozotrieme na 2 medové pásy a necháme vychladnúť. 
Šľahačku vyšľaháme spolu s cukrom. Ak chcete pridajte aj lyžičku vanilkového extraktu. Šľahačku natrieme na žĺtkový krém a priklopíme medovými plátmi. Krémeše dáme zatiaľ do chladničky vychladiť. 
Šľahačku dáme do kastróliku a zahrejeme pod bod varu. Horúcu šľahačku prelejeme cez čokoládu, chvíľku počkáme a potom poriadne zamiešame, aby sa všetko krásne spojilo. Krémeše vytiahneme z chladničky a natrieme na ne čokoládovú polevu. Dáme schladnúť do chladničky na hodinku a môžme podávať. 

Dobrú chuť
K :)  
   


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára