21. augusta 2015

Čučoriedkové Muffiny s posýpkou


Muffiny sú veľká klasika. Ideálne na raňajky, na desiatu, na cestu (či už autom, alebo do lietadla- ak ich nezjete skôr ako doň nastúpite- vlastná skúsenosť...), skrátka absolútne všade a na všetko. Raz za čas sa nájdu Muffiny, ktoré ma veľmi milo prekvapia, ako tieto. 
Čučoriedkové Muffiny sú samozrejme veľmi šťavnaté. Posýpka z mandlí a muscovado cukru im dodáva neskutočnú chuť. Láska na prvé zakusnutie. Čo som ale ešte nespomenula je textúra samotného Muffinu. Do cesta sa okrem hladkej múky dáva aj hrubá, dokopy to vytvára veľmi lahodnú textúru (a pritom zostávajú jemné ako by tam ani hrubá múka nebola). Určite všetky Muffiny budem robiť takto. Veľmi sa mi to páči. 
Dúfam, že vám to bude chutiť rovnako ako mne.

Ingrediencie:

Posýpka: 
23g plátkov mandlí
30g hladkej múky
štipka soli
30g muscovado cukru
40g studeného masla
štipka škorice

Muffiny:
120g hladkej múky
90g hrubej múky
2 lyžičky prášku do pečiva
štipka soli
35g mandlí (najlepšie plátky)
50g hnedého cukru
20g krištálového cukru
110g masla (roztopeného)
120ml mlieka
2 vajíčka
2 lyžičky vanilkového extraktu
400g čučoriedok (môžu byť aj mrazené, ak máte menej nevadí dajte čo máte)

forma na muffiny
190°C

 

Postup:

Najskôr si urobíme mrveničku:
Do kuchynského robotu dáme mandle spolu s cukrom a premixujeme to aby sme dostali menšie kúsky mandlí. Ale pozor nemixujte to na múčku. Pridáme všetky ostatné ingrediencie a spracujeme na mrveničku. Mrveničku odložíme zatiaľ do chladničky. 

Muffiny:
Trúbu zapneme na 190°C, do muffinovej formy dáme košíčky, alebo jemky vymastíme maslom a vysypeme múkou.
Mandle spolu s cukrom dáme do kuchynského robotu a zmixujeme (posekáme) na menšie kúsky, ale nie na prášok. Do misky dáme múku, prášok do pečiva, soľ a cukor s mandľami.
Roztopené masla dáme do misky, pridáme mlieko, vajíčka vanilkový extrakt a vidličkou prešľaháme. Do sypkej zmesi nalejeme tekutú a ručným šľahačom spracujeme na hladké cesto. Do cesta pridáme čučoriedky a zamiešame. Moc to nemiešajte aby ste ich nepopučili, zafarbia potom cesto (na chuti to nezmení nič). Cesto pomocou lyžice poroztelujeme do košíčkou a na vrch posypeme mrveničku. Muffiny dáme piecť zhruba na 25 minút, kým mrvenička nezhnedne a špajľa (, alebo špáradko v mojom prípade) nevýde čistá.

Dobrú chuť
K :)  

Inšpirácia: www.chow.com  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára