22. septembra 2016

Tekvicová bábovka so zázvorom a čokoládou


Tekvica moja ja ťa táaak ľúbim. Vážne zbožňujem Hokajdo na sladko, v každom zákusku. 
Táto tekvicová mňamóza je jedna z tých zdravých. Je šťavnatá, nie vláčna, plná čokolády, orechov, hrozienok a kandizovaného zázvoru. Bieli cukor som vynechala a nahradila som ho úplným minimom hnedého cukru v kombinácii s medom. K bábovke sa neskutočne hodí aj Pumpkin Spice Latte (recept nájdete tu), ďalšia moja srdcovka :).
Bábovka nie je najkrajšia, ale po pravde mojim chuťovým bunkám to vôbec nevadí. Ja viem, čomu sa diviť keď vysypávam formu strúhankou, ale tak to robila moja babka, takto to robí moja mama a ja tiež (teda buď strúhankou, alebo kokosom). Ale ak by ste si ju chceli esteticky vylepšiť urobte si naň čokoládovú polevu a bude hotovo (100ml šľahačky zahrejte tesne pod bod varu a prelejte cez 85g čokolády. Miešajte kým sa to spojí a po vychladnutí prelejte cez bábovku).     

Ingrediencie:
400-420g tekvicového pyré
250g hladkej múky
2 lyžičky prášku do pečiva
1 lyžička sódy bikarbóny
3 lyžičky tekvicového korenia (recept nájdete tu)
štipka soli
4 vajíčka
100g hnedého cukru
2 lyžice medu
1 lyžička vanilkového extraktu
1 lyžica rumu + 1 lyžica
230ml oleja + 1-2 lyžice
1 kopcová lyžica kakaa (podľa potreby, podľa toho ako silnú farbu má)
100g čokolády
hrsť orechov (ja som dala hlavne plátky mandlí lebo vlašské mi došli )
70g hrozienok
10 kúskov kandizovaného zázvoru (nakrájaný na štvrtinky)
strúhanka na vysypanie formy a maslo alebo olej na vytretie formy

forma na bábovku 
175°C


Postup:

Bábovkovú formu vylejeme olejom alebo vymažeme maslom a vysypeme strúhankou. Trúbu zapneme na 175°C.
Do menšej misky dáme múku, sódu bikarbónu, prášok do pečenia, soľ a korenie. Do druhej (väčšej misky) dáme vajíčka a cukor a zašľaháme. Pridáme olej (230ml), pyré, med a zašľaháme. Do tekvicového pyré pridáme všetky sypké ingrediencie, ktoré sme si predtým preosiali a postupne po častiach zapracujeme do cesta. Nakoniec primiešame vanilku, orechy a čokoládu. Zhruba jednu tretinu cesta odoberieme primiešame doň kakao spolu s jednou lyžicou rumu a pomaličky zamiešame olej ( 1-2 lyžice ) podľa potreby tak aby sa konzistencia vyrovnala konzistencii cesta bez čokolády. Do čokoládovej časti zamiešame zázvor, ale kľudne ho môžete zamiešať do cesta (ešte predtým ako z neho odoberieme tretinu. 
Cesto dáme do formy (najskôr polovicu z nečoko časti cesta, potom čoko časť a na to zbytok nečokočasti cesta) a pečieme v predohriatej trúbe hodinu- hodinu 10 minút podľa potreby. 

Dobrú chuť
K :) 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára