23. decembra 2014

Kokosky s kolieskami z lineckého cesta a zlepené džemom/ čokoládou.

Tento rok máme ďalšiu "Vianočnú novinku", ktorá sa nám zopakuje aj budúci rok. Inšpirovala ma kamoška Julka. U nich doma sa nahrádza linecké cesto Club keksíkmi- budúci rok to určite skúsim.
Kokosky v tohtoročnom podaní sú na lineckom ceste potretom buď malinovým džemom, alebo čokoládou a pritlačené kokosovou pusinkou. Pre mňa je najlepšia verzia kyslastý malinový džem. To dokonalo osvieži sladkú kokosku.

Ingrediencie:
Pusinka:
3 bielka
100g práškového cukru
100g kokosu
1 polievková lyžica hrubej múky

Linecké cesto(V prípade nedostatku času urobte verziu "Lubka" s Club keksíkmi namiesto lineckých koliesok):
200g hladkej múky
40g práškového cukru
150g masla
1 žĺtok
pol lyžičky kardamomu (práškového) 

Ríbezľový džem

Čokoláda namiesto ríbezľového džemu:
100g čokolády
1 polievková lyžica medu
35g masla

Čokoládová poleva:
50g čokolády
25g kokosového tuku/ masla

180°C (aj pre pusinky aj pre linecké cesto)
klasický plech vystlaný papierom na pečenie


Postup:

Aby sme mali zhruba také veľké pusinky ako linecké kolieska, odporúčam na papier, na ktorý budeme striekať pusinky, obkresliť vykrajovátko na linecké kolieska niekoľko krát. Ako som to spravila ja.  
Pusinky: Plech vystelieme papierom na pečenie a trúbu zapneme na 180°C.  Bielka vyšľaháme spolu s cukrom na pevný sneh. Do snehu opatrne zamiešame kokos a hrubú múku. Penu dáme do cukrárskeho sáčku a striekame na plech. Pečieme v predohriatej trúbe zhruba 20-25minút

Linecké kolieska: Hladkú múku, spolu s cukrom, maslom, žĺtkom a kardamómom dáme do misky a spracujeme na cesto. Linecké cesto zabalíme do fólie a dáme do chladničky zhruba na 2 hodinky. 
Potom cesto vyvaľkáme na +- 3mm hrúbku a vykrajujeme kolieska, ktoré rovno dávame na pech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme v predohriatej trúbe na 180°C 10minút.   

Čokoláda namiesto ríbezľového džemu: V horúcom kúpeli rozpustíme čokoládu, med a maslo. Necháme chvíľku vychladnúť. Horúce je to príliš tekuté a nedalo by sa tým nič natrieť je to vhodné akurát na prst rovno do pusy....

Spájanie: Na vychladnuté linecké kolieska natrieme čokoládu na ňu môžme kycnúť trošku džemu do stredu ak chcete. A nechcete nemusíte dať čokoládu stačí linecké kolieska potrieť ríbezľovým džemom. Na túto vrstvu pritlačíme kokosovú pusinku a dáme stuhnúť do chladničky. 

Čokoládová poleva: V kastróliku roztopíme čokoládu spolu s kokosovým tukom/ maslom.

Dohotovenie: Vychladnuté a stuhnuté kokosky namáčame v čokoládovej poleve a dáme odkvapkať na mriežku pod ktorú si podložíme tanier. 

Dobrú chuť
K :)


Inšpirácia: kamoška Lubka+ Internet.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára