12. februára 2015

Arašidový cheesecake s arašidovým karamelom


Pozor, keď si ho budete krájať, toto nie je klasický ľahučký cheesecake. Áno, ľahučký sítce je, ale iba konzistenciou. Arašidy, arašidové maslo, cream cheese, par kúskov čokolády a arašidový karamel to zaplní absolútne každého (aj keď nájdu sa aj výnimky, ehm). Ale dá sa povedať, že je v podstate diétny cheesecake, "drevorubačský kus" si neodkrojíte. Ale je fakt veľmi dobrý, teda pokiaľ máte radi arašidovú chuť. 
Čo sa týka samotného cheesecaku veľmi sa mi páči na ňom arašidová chuť a k tomu slaný arašidový karamel to je fakt veľká dobrota. 
Ak pečiete cheesecake prvýkrát prečítajte si:  Ako upiecť Cheesecake, vyhnete sa tak zbytočným problémom a tiež tu nájdete pár typov na cream cheese.

Ingrediencie:
200g čokoládových keksíkov
50g arašidov
150g masla
Náplň:
250g tvarohu
600g cream cheesu
200g creme fraiche
100ml mlieka
4 vajíčka
80g krupicového cukru
3 lyžice arašidového masla (kľudne použite aj chrumkavé)
150g čokolády nakájanej na kúsky
Karamel:
150g krupicového cukru
70ml zlatého sirupu
100g arašidov
1 lyžica arašidového masla
35g masla
0,5 lyžičky vanilkového extraktu 
lyžička soli

23cm tortová forma
170°C


Postup:

Spodok formy vystelieme papierom na pečenie a obvod formy obalíme fóliou, aby sa pri pečení dovnútra nedostala voda. Trúbu zapneme na 170°C. Pripravíme si hlbší plech, do ktorého neskôr postavíme formu.
Keksíky rozdrvíme spolu s arašidmi v kuchynskom robote na čo najmenšie kúsky. Maslo roztopíme a zalejeme ním podrvené keksíky. Maslo zapracujeme do keksíkov na pevnú hmotu a povtláčame ju na spodok formy. Formu so základom odložíme zatiaľ nabok. 
Do veľkej misky dáme tvaroh, cream cheese, creme fraiche,mlieko ,vajíčka a arašidové maslo a všetko dobre ponorným mixérom spracujeme dohladka. Nakoniec do náplne zamiešame kúsky čokolády. Formu postavíme do pripraveného plechu a nalejeme doň horúcu vodu. Plech s vodou a formou dáme do predohriatej trúby a pečieme hodinu a štvrť. Po upečení necháme cheesecake vychladnúť v trúbe. Dvierka necháme jemne pootvorené. Ja do nich dávam buď doštičku, alebo chňapku. Po vychladnutí necháme cheesecake ešte chvíľku na linke, aby úplne vychladol. Nakoniec ho dáme do chladničky minimálne na 3 hodiny, najlepšie cez noc.    
Karamel:
Plech, alebo pekáč vystelieme papierom na pečenie (neskôr naň natrieme karamel a necháme ho vychladnúť).
Do kastróla dáme cukor, zlatý sirup a 40ml vody. Varíme dokým sa cukor úplne nerozpustí. Karamel by mal byť hnedý, asi ako lesný med. Pre istotu si spravte skúšku správnosti: kvapnite trošku karamelu do studenej vody. Malo by sa dať z karamelu vytvarovať guličku a po vytiahnutí z vody by mal byť tvrdý. 
Do karamelu zamiešame arašidy, arašidové maslo, maslo a vanilkový extrakt. Všetko dobre zamiešame a natrieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme vychladnúť a stvrdnúť. Karamel nakoniec poriadne rozbijeme na malé kúsky. Ja ho dám do mikroténového sáčika a tĺčikom, alebo lopárikom pobúchame. 
Cheesecake ozdobíme karamelom s arašidmi, a buď roztopenou čokoládou (, ako ja na fotke), alebo šľahačkou. Alebo ako chcete :).

Dobrú chuť
K :)
    


Inšpirácia: cheesecake, Hannah Miles

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára