30. mája 2014

Maková bomba s čerešňami


Tento úžasný recept mám z bloggu od Maryny. Nepatrí medzi najľahšie, ale určite patrí medzi najväčšie špeciality a zaujímavosti. Je veľmi variabilná a hravá. Mak kľudne nahraďte kokosom a želé z čerešní môžete nahradiť malinovým želé. Hmmmmm to asi skoro vyskúšam tiež.  

Ingrediencie:

Makový korpus:
75g masla
2 lyžice rumu
3 vajíčka
80g krupicového cukru
100g maku
15g hladkej múky

Čerešňové želé:
200g čerešní
100g krupicového cukru
1 škorica
6 klinčekov
1 badyán
6 plátkov želatíny
miska s objemom 1 liter

Makový krém:
8 plátkov želatíny
100g bielej čokolády
125ml plnotučného mlieka
2 žĺtky
80g krupicového cukru
250g Philadelphie
šťava z polky limetky
40g maku
250g šľahačky
miska s objemom 2 litre v najširšom bode priemer 20cm (ja som mala misku s priemerom 18cm a objemoj 1,8litra a bolo to ok)

Maková glazúra:
20g krupicového cukru
10g vody
20g bielej čokolády
12g Salka (sladkého kondenzovaného mlieka)
1 plátok želatíny
2g maku


Postup:

Čerešňové želé:
Želatínu namočíme do 100ml vody a necháme nabobtnať. Do kastóliku dáme vodu spolu s cukrom a dáme variť, kým sa cukor rozpustí. Pridáme čerešne spolu so škoricou, badyánom a klinčekom a varíme do zmeknutia. Odoberieme tak 3 lyžice vody a asi 1/3 čerešní do zvlášť nádoby a ponorným mixérom rozmixujeme. Vrátime to do hrnca a prehrejeme. Želatínu vyžmýkame a dáme do hrnca kde ju zamiešame a rozpustíme. Z hrnca vyberieme škoricu, badyán a klinčeky. Prelejeme želatínu do misky a dáme do chladničky stuhnúť (trvá to zhruba 3 hodinky).

Makový korpus:
Pripravíme si tortovú formu s priemerom 23cm, spodok formy vystelieme papierom na pečenie a obvod potrieme maslom a vysypeme múkou. Trúbu zapneme na 170°C. V kastróliku roztopíme maslo a primiešame rum. Necháme vychladnúť. Medzitým v miske zmiešame mak a múku a odstavíme nabok. Bielka vyšľaháme so soľou a postupne pridávame cukor. Do pevnej bielkovej peny prišľaháme po jednom žĺtka. Nakoniec malým prúdom prišľaháme maslo s rumom. Ručne zamiešame múku s makom a premiestnime do pripravenej formy a pečieme 25minút. Po upečení necháme vychladnúť. 

Makový krém:
Misku navlhčíme a vyložíme fóliou. Snažíme sa fóliu čo najviac vystrieť aby sme nemali potom v kréme priehlbinky. Mne to úplne na 100% nešlo. Ale to nevadí glazúra to vyrieši :). 
Želatínu namočíme do 100ml vody a necháme nabobtnať. Čokoládu necháme roztopiť a mlieko zahrejeme (nevaríme). Vyšľaháme žĺtka s cukrom do peny a postupne prišľaháme teplé mlieko. Misku položíme na vodný kúpeľ (na kastról s vriacou vodou tak aby sa voda nedotýkala vody) a ručne šľaháme do zhustnutia. Do krému primiešaj želatínu a bielu čokoládu. Krém odstavíme. V miske vyšľaháme Philadelphiu spolu s limetkovou šťavou a makom. Zamiešame Philadelphiu do krému a necháme úplne vychladnúť. V miske vyšľaháme šľahačku a zamiešame do krému. Krém nalejeme do misky. Želatínu vyberieme pomocou nožíka z misky a zatlačíme ju do stredu krému. Na vrch krému dáme vychladnutý korpus ktorý podľa potreby orežeme. Mne vyšiel krém akurát niečo pod povrch. Na misku som položila korpus a podľa misky som ho obrezala, potom som korpus poriadne pritlačila na krém. Vrch misky obalíme fóliou a zatlačíme tanierom. Dáme do chladničky odpočinúť do druhého dna. 

Maková glazúra:
Vodu dáme do kastróliku spolu s cukrom a necháme ho úplne roztopiť. Medzitým necháme želatínu nabobtnať v 80ml vody. Do vody s cukrom pridáme čokoládu a Salko. Zamiešame a necháme čokoládu roztopiť. Pridáme mak a zamiešame želatínu tak aby sa úplne roztopila. Dáme do misky a odložíme do druhého dňa na chladné miesto. 

Druhý deň:
Makovú glazúru roztopíme nad vodným kúpeľom. Misku s bombou vytiahneme z chladničky a odokryjeme ju. Na korpus položíme servírovací tanier a celé to otočíme aby sme dostali najskôr tanier a na ňom otočenú misku dole hlavou. Postupným poviťahovávaním fólie sa nám uvolní bomba z misky a môžeme misku zdvihnúť tak aby maková bomba zostala na tanieri. Koláč aj s korpusom potrieme glazúrou. A máme hotovo. 

Dobrú chuť
K :)

        


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára